Transmisja z operacji serca – na żywo

8 stycznia transmitowaliśmy przebieg ważnej operacji przeprowadzonej w Górnośląskim Ośrodku Kardiologii (I Oddział Kardiochirurgii) w Ochojcu. Zgromadzeni na sali konferencyjnej lekarze, mogli obserwować w czasie rzeczywistym przebieg zabiegu. Budynek, w którym znajduje się sala operacyjna jest oddalony od miejsca projekcji o około 150 metrów. Trwała konferecja, lektorzy prowadzili wykłady od czasu do czasu łącząc się z salą operacyjną.

Śląskie Centrum Chorób Serca

Nowy budynek SCCS w Zabrzu został wyposażony w zintegrowany system audiowizualny, który pozwala na bezpośrednią transmisję zabiegów szkoleniowych z sal operacyjnych, hemodynamicznych i pracowni diagnostycznych do sali konferencyjnej. Nasza firma odpowiada za projekt i wykonanie instalacji AV do celów szkoleniowych.
Odległość między salami operacyjnymi, a salą konferencyjną wynosi około 100 m. W celu zapewnienia bezstratnej dystrybucji sygnałów wizyjnych wykorzystaliśmy system DigitalMedia™ firmy Crestron oraz linie światłowodowe. Dzięki temu rozwiązaniu instalacja pozwala na cyfrową transmisję obrazów w rozdzielczości Full HD.
Sala konferencyjna orzymała następujący sprzęt:

 • dwa projektory
 • dwa monitory
 • wizualizer
 • nagłośnienie
 • terminal wideokonferencyjny

Każda z 5 sal operacyjnych została wyposażona w przyłącza HDMI do których w razie potrzeb podpinane są kamery ogólne, kamery w lampach chirurgicznych, endoskopowe czy usg. System sterowania umożliwia rejestrację jednego toru AV, zapewnia dwustronną komunikację audio pomiędzy salą konferencyjną, a operacyjną.
Do zarządzania przesyłem dźwięku i obrazu służy panel dotykowy umieszczony w pomieszczeniu technicznym na sali konferencyjnej. Oprogramowanie zainstalowane w panelu pozwala na:

 • zaawansowaną regulację dźwięku
 • możliwość wyboru dowolnego źródła obrazu, połączenia go z dowolnym źródłem audio i wysłanie do dowolnego odbiornika sygnału AV

Znajdują się na korytarzach punkty reżyserskie obsługi technicznej konferencji pozwalają na:

 • wybór źródła przeznaczonego do transmisji na salę konferencyjną
 • możliwość przerwana transmisji w przypadku problemów
 • kontrolę nad dwukierunkową transmisją audio.

Projektor w sali konferencyjnej można uruchomić bez angażowania obsługi technicznej – wystarczy podłączyć komputer do przyłącza, a system automatycznie uruchomi jeden z projektorów i wyświetli obraz z komputera. System sterowania został zaprojektowany i uruchomiony przez osoby posiadające certyfikaty DMC-D, DMC-E firmy Crestron, producenta głównych elementów systemu.

Centrum Szkoleniowe Kliniki Chirurgii

Naszym zadaniem było przeniesienie istniejącego systemu AV do nowopowstałego Centrum i rozbudowa instalacji, polegająca m.in. na zastąpieniu używanego do tej pory, analogowego systemu Crestron QuickMedia®, cyfrowym systemem Crestron DigitalMedia™.

Jako główne założenie przy projektowaniu systemu przyjęliśmy dwukierunkową komunikację audio i wideo między salą konferencyjna, a salami operacyjnymi oddalonymi o ok. 150 m od Centrum Szkoleniowego. Szczególny nacisk położyliśmy na jakość przesyłanego obrazu. Wykorzystaliśmy do transmisji cyfrowe linie transmisyjne HD SDI i HDMI zbudowane w oparciu o światłowody. Dzięki temu osoby przebywające w sali konferencyjnej mogą oglądać obraz w rozdzielczości Full HD, pochodzący z aparatu endoskopowego używanego podczas zabiegu.

Sala konferencyjna została wyposażona w projektor Full HD, ekran projekcyjny o przekątnej 200” oraz monitor 50” Full HD służący jako dodatkowy pogląd. Przesył sygnału audio – wideo możliwy jest jednocześnie z dwóch sal operacyjnych. Bloki operacyjne wyposażone zostały w kamery ogólne, kamery w lampie chirurgicznej, kamery endoskopowe oraz monitor pozwalający na podgląd wysyłanego obrazu lub podgląd obrazu z kamery ogólnej zainstalowanej na sali konferencyjnej. System zapewnia dodatkowy tor techniczny audio, dzięki któremu osoby odpowiedzialne za obsługę systemu mogą się komunikować nie przeszkadzając uczestnikom szkolenia.

Zarządzenie przesyłem dźwięku i obrazu odbywa się za pomocą dwóch paneli.

Jeden, zainstalowany w reżyserce dla obsługi technicznej posiada zaawansowane funkcje sterowania transmisją:

 • regulację dźwięku każdego elementu systemu (nawet natężenia dźwięku na salach operacyjnych)
 • możliwość wyboru dowolnego źródła obrazu i połączenia go z dowolnym źródłem audio oraz transmisji do dowolnego odbiornika sygnału AV

Drugi przeznaczony dla moderatora szkolenia lub konferencji został zaopatrzony w podstawowe funkcje:

 • wybór i sterowanie kamerami
 • podstawową regulację dźwięku na sali konferencyjnej
 • wybór podstawowych źródeł obrazu m.in. DVD, przyłącza PC (analogowe VGA i cyfrowe HDMI/DVI)

Na salach operacyjnych zainstalowano ścienne klawiatury pozwalające na:

 • regulację audio
 • wybór źródła przeznaczonego do transmisji na salę konferencyjną
 • możliwość przerwana transmisji w przypadku problemów
 • sygnalizację informującą iż sala jest aktualnie „na wizji” oraz „na fonii”

System został zaprojektowany oraz uruchomiony przez osoby posiadające certyfikaty DMC-D, DMC-E firmy Crestron, producenta głównych elementów systemu.